Start-up jest jedną z możliwych strategii prowadzenia firmy w Hiszpanii. Czym różni się start-up od klasycznej, jednoosobowej działalności gospodarczej? Według definicji, start-upem będzie firma, która poszukuje swojego modelu biznesowego, który przełożyłby się na odpowiednio wysokie zyski. Tak naprawdę, ciężko o jedną i bardzo konkretną definicję start-upu. Jednym z jej wyznaczników jest to, aby taka działalność miała w sobie coś innowacyjnego, jakiś pomysł, który jest czymś innym niż wszystko, co znane dotychczas. Wśród najistotniejszych cech start-upów najczęściej możemy wyróżnić więc innowacyjność i niejednokrotnie duże ryzyko związane z ewentualnym nieprzyjęciem się nowego pomysłu. Dodatkowo, start up wyróżnia także stosunkowo krótka działalność na rynku.
Najczęściej start-upy są finansowane ze środków własnych ich założycieli, co nazywane jest bootstrappingiem. Zawsze jednak istnieje możliwość skorzystania z ewentualnych programów pomocowych i dofinansowań, jakie są przygotowywane przez władze państw po to, aby napędzać gospodarkę i zachęcać do rozwijania w sobie przedsiębiorczości. Podobnie sytuacja wygląda w Hiszpanii. Jak w praktyce wygląda zakładanie start-upu za granicą?
Jaką osobowość prawną warto wybrać na start?
Start-up musi mieć jakąś osobowość prawną, czyli musi formalnie musi być firmą zarejestrowaną na terenie danego kraju. W Hiszpanii istnieją tak naprawdę dwie możliwości rejestracji takiej firmy. Jedna możliwość to rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej, co też jest nazywane samozatrudnieniem. Jednakże w przypadku start-upów, często zdarza się, że do jednej działalności chce przystąpić kilka osób, gdyż pomysł na jej prowadzenie jest wspólny. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest rejestracja spółki czyli takiej osobowości prawnej, która reguluje wszelkie zależności pomiędzy wspólnikami. Najpopularniejszym rodzajem spółki w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a także jej wariant nowe przedsiębiorstwo.
Z czym wiąże się założenie spółki?
Jest to po prostu alternatywna możliwość w stosunku do samozatrudnienia. Przede wszystkim podstawową różnicą jest to, że odpowiedzialność za losy spółki wynosi dokładnie tyle, ile wkład w nią włożony. Sama nazwa wskazuje na to, że ta odpowiedzialność jest więc ograniczona, a sama spółka jest typem spółki kapitałowej. Wszelkie zależności pomiędzy wspólnikami, podział kapitału oraz to w jaki sposób spółka decyduje o swoich losach zostaje umieszczone w statucie półki oraz w akcie założycielskim. Są to dwa najważniejsze dokumenty, które przygotowuje się tak naprawdę na samym początku samego procesu rejestracji. Dokumenty te są poświadczane aktem notarialnym.
Czy łatwo jest prowadzić spółkę w Hiszpanii?
Może to być bardzo trudne, gdyż z jednej strony jest to konieczność poruszania się w hiszpańskim prawie, a z drugiej strony również dobrze znać tamtejszy język urzędowy. Dodatkowo, spółka jest czymś innym niż samozatrudnienie. Oznacza konieczność sprostania odrobinę większej ilości kwestii formalnych, ważne są też późniejsze rozliczenia podatkowe, które mogą być bardziej skomplikowane. W tym przypadku jednak najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do biura rachunkowego, co ułatwi nam zakładanie start-up za granicą. Cała procedura może być znacznie prostsza, jeśli skontaktujemy się ze specjalistami ze strony accountingservicesinspain.com.