Tuleje cylindryczne- czym mogą być powlekane?

Tuleja cylindryczna jak i stożkowa to obok walców, wałków i wałów jedne z najpopularniejszych elementów maszyn w zakładach produkcyjnych o różnorodnym profilu działalności. Tuleja ma kształt przedłużonego pierścienia, jednakże jej docelowa forma jak i wielkość w dużej mierze zależy od jej specjalistycznego przeznaczenia. Z tego też względu niejednokrotnie elementy te wykonuje się na zamówienie konkretnej firmy tak, aby mogły idealnie spełniać swoją funkcję.

W przypadku takich elementów jak walce i wałki o powszechnym zastosowaniu, rdzeń jest wykonywany z metalu i precyzyjnie szlifowany. Następnie nanoszona jest specjalna powłoka, która może być wykonana z mieszanki gumowej, poliuretanowej, kompozytowej lub metalicznej. Dlaczego opracowanie składu takich mieszanek, które tworzą powłoki tulei i walców jest tak istotne?

W trosce o jak najlepszą wydajność i jakość produkcji

Dzięki temu, że można manewrować składem takiej mieszanki, można nadać tym elementom szczególne właściwości. To bardzo ważne, aby elementy te miały wysoką wytrzymałość, gdyż wówczas będą mogły znacznie dłużej pozostawać w eksploatacji. Wytrzymałość oznacza między innymi to, że nie jest tak łatwo zarysować czy przeciąć taką powłokę, dobrze opiera się ona wysokiej i niskiej temperaturze, a także wykazuje w praktyce dość wysoką odporność na ścieranie. W niektórych zakładach wałki czy tuleje pracują bowiem w ruchu ciągłym, ich eksploatacja jest więc bardzo wysoka.

Pod kątem wydajności stosowania różnego rodzaju powłok, bardzo istotne jest także to, że takie elementy jak wałek, tuleja stożkowa czy tuleja cylindryczna można poddawać regeneracji. Oznacza to, że w przypadku, kiedy zużyciu uległa sama powłoka, a rdzeń jest w nienaruszonym stanie- istnieje możliwość zdjęcia starej i zniszczonej powłoki i nałożenia całkiem nowej. Regeneracja tych elementów zazwyczaj jest możliwa do około 2-3 razy i pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy- nie trzeba bowiem od razu wymieniać tych elementów na całkiem nowe. Regeneracją zajmują się wyspecjalizowane w tej tematyce przedsiębiorstwa. 

Jakie parametry mogą mieć takie powłoki?

Najczęściej można w dość dużym zakresie manewrować twardością takiej powłoki, a także tym, czy ma właściwości przewodzące, a także jakie są jej właściwości elektrostatyczne oraz przepływ ładunków aż do rdzenia. Powłokę można specjalnie dostosować tak, aby miała ulepszone właściwości uwalniające. Dodatkowo można ją uzdatnić do tego, aby mogła być wykorzystywana przy bezpośrednim kontakcie z żywnością, co w wielu zakładach jest kwestią priorytetową.