Dieta u malucha- jak powinna wyglądać?

To, co nasze dziecko je ma bardzo duże znaczenie dla jego rozwoju, a także tego, czy obecnie jak i w przyszłości będzie mogło cieszyć się dobrym zdrowiem. Czasem możemy mieć pewne przeczucie związane z tym, że być może nasz maluch nie do końca odpowiednio się odżywia, nawet jeśli je zdrowo w domu- problem może dotyczyć jego własnych wyborów żywieniowych, czyli tego, co zjada poza domem. Dietetyka dziecięca to rozległa dziedzina, która bierze pod lupę sposób żywienia dzieci.

Wstępem do wprowadzania zamian w diecie dziecka jest sprawdzenie, czy jego obecna waga jest odpowiednia. Do tego celu wykorzystuje się najprostsze możliwe narzędzie, a jest nim wskaźnik BMI. Pozwala ona oszacować, czy dziecko ma nadwagę na podstawie danych o jego wzroście i aktualnej wadze. Niezależnie od wyniku za pewne chcielibyśmy, aby możliwe było wypracowanie u malucha pewnych zdrowych nawyków żywieniowych. Jak to zrobić w praktyce?

Zdrowe jedzenie wcale nie musi być nudne

Warto podjąć trud zaproponowania dziecku całkiem nowych potraw i przekąsek, które są przygotowywane ze zdrowych składników- na przykład z sezonowych owoców i warzyw. To, co akurat urosło w ogródku może być niesamowicie atrakcyjną zdobyczą, zwłaszcza, jeśli maluch wcześniej sam będzie pomagał w pielęgnacji warzywnika. To niezwykle ważne, aby dzieci wiedziały, w jaki sposób można pozyskiwać warzywa i owoce z własnej działki, aby znały pochodzenie niektórych produktów pokarmowych.

Zachętą do spożywania warzyw, owoców i innych zdrowych produktów może być ich wspólne przygotowywanie z rodzicami. Są dzieci, których gotowanie w ogóle nie interesuje, ale wiele z nich będzie podekscytowanych możliwością nauczenia się czegoś nowego. Warto zachęcać dzieci do próbowania dań na różnych etapach ich przygotowywania, a także warto poszerzać ich horyzonty smakowe poprzez wprowadzanie nowych produktów. Pamiętajmy, że smaki, które poznają w dzieciństwie pozostaną z nimi na całe życie.

Woda zawsze przy sobie

Sama dietetyka dziecięca to wiele ważnych wytycznych odnośnie żywienia dzieci, jedną z takich istotnych zasad jest zachęcanie dzieci do picia wody. Można to zrobić na przykład poprzez zakup atrakcyjnej butelki czy bidonu, który dziecko zawsze będzie mogło mieć ze sobą. Bardzo istotne, aby dieta dla dziecka faktycznie opierała się o picie wody niegazowanej. Wszystkie inne napoje mogą być spożywane, ale w mniejszej ilości, natomiast słodzone napoje gazowane lepiej jest całkowicie wyeliminować.

Kiedy problem staje się już duży

W przypadku, kiedy wskaźnik BMI u naszego dziecka wskazuje na nadwagę czy otyłość- jest to znak, aby podjąć konkretne działania. W takim przypadku nieocenionym wsparciem może okazać się konsultacja dietetyczna. Można umówić się na taką wizytę za pośrednictwem strony projektzdrowie.info. Dietetyk będzie w stanie doradzić nam, w jaki sposób bezpiecznie zredukować wagę u malucha, jakie zdrowe nawyki mu zaproponować i jakie produkty na pewno warto wprowadzić do jego diety kosztem eliminacji tych niezdrowych.