Ile kosztuje utrzymanie domu drewnianego?

Domy kanadyjskie, które są też określane jako domy szkieletowe to alternatywa dla domów murowanych, które obecnie zdecydowanie najczęściej buduje się w Polsce. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, w jakiej technologii budować naszą inwestycję, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jakie zalety mają obie te technologie. Najczęściej, największa obawa, jaka jest związana z budowaniem domów drewnianych dotyczy ich izolacji cieplnej. Inwestorzy obawiają się, czy wybudowany dom z drewna będzie miał odpowiednie współczynniki przenikania ciepła i jak dobrze będzie zatrzymywał to ciepło w sobie. W przypadku słabej izolacji termicznej utrzymanie domu z drewna mogłoby by być bardziej kosztowne.

Efektywne ocieplanie domów drewnianych

Dobrze wykonany dom z drewna taki, jaki buduje się obecnie w najnowszej dostępnej technologii ma naprawdę bardzo dobre parametry izolacyjne. Więcej informacji na temat takich domów znajdziemy na stronie jednego z wykonawców takich projektów- drewdom.com. Wpływa na to fakt, że stosuje się wysokiej klasy materiały ociepleniowe- folie przeciwwiatrowe, wełnę mineralną, przedścianki, a z zewnątrz wykonuje się specjalną elewację. Bez wątpienia, są to zupełnie inne domy, niż dawne domy drewniane niegdyś budowane w Polsce. Dlatego też taki dom drewniany, który powstaje w technologii szkieletowej można przyrównywać do domów murowanych. 

Jakie aspekty wpływają na koszty utrzymania budynku w praktyce?

Tak naprawdę, koszt utrzymania domu szkieletowego z dobrą warstwą izolacyjną jest porównywalny do kosztów utrzymania budynku murowanego. Na koszty całkowite mają wpływ takie aspekty jak:

  • Wielkość budynku, a więc jego powierzchnia całkowita. Dodatkowo spore znaczenie ma plan budynku, gdyż w przypadku domów o bardziej kompaktowej i zwartej bryle łatwiej jest zakumulować i zatrzymać ciepło.
  • Ilość oraz szczelność okien. Przy dużych przeszkleniach spore znaczenie ma to, jakie współczynniki przenikania ciepła mają systemy okienne, gdyż przez okna zawsze ucieka więcej ciepła niż przez ściany. Jakość okien ma tutaj bardzo duże znaczenie.
  • Na koszty utrzymania budynku ma wpływ to, jak dużo czasu domownicy w nim spędzają, a więc przez ile godzin na dobę konieczne jest jego ogrzewanie.
  • Koszty są bezpośrednio związane ze sposobem ogrzewania domu oraz tym, jaką temperaturę chcemy utrzymać w jego wnętrzu. Koszty będą dużo wyższe przy temperaturze na poziomie 23 stopni, a inne przy 20 stopniach.
  • W końcu, analizując koszt utrzymania domu szkieletowego zawsze trzeba też wziąć pod uwagę to, jak łagodne bądź srogie będą temperatury danej zimy na zewnątrz.

Jakie ogrzewanie można zainstalować w domu kanadyjskim?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście domów drewnianych- samo drewno jest bowiem uważane za materiał łatwopalny. Gotowe już budynki szkieletowe w praktyce raczej nie są uznawane za łatwopalne- drewniana konstrukcja jest dobrze ukryta w warstwach ocieplenia i przedściankach, gdzie stosowane materiały są całkowicie niepalne. Z tego też względu- wbrew niektórym mitom- w domach szkieletowych można zainstalować każdy rodzaj ogrzewania, a nawet kominek. Dzięki temu można tak dobrać typ ogrzewania, aby było to dla nas korzystne z punktu widzenia potencjalnych kosztów utrzymania domu.