Kim jest Thanos? Kilka słów o głównym antagoniście serii filmów Avengers

W całej historii komiksów Marvela antagonistów było naprawdę wielu. Thanos wyróżnia się jednak tym, że trafił na duże ekrany jako główny antagonista w filmowej franczyzie Marvel Cinematic Universe. Dzięki temu zdobył ogromną popularność i można powiedzieć, że jest obecnie najbardziej znanym złoczyńcą ze świata komiksów. Kim jednak tak naprawdę jest Thanos i kiedy została wykreowana jego postać? O tym oraz o motywach tego superzłoczyńcy w poniższym artykule.

Jak powstał i kim jest Thanos? 

Powstanie Thanosa zawdzięczamy Jimowi Starlinowi, który stworzył tę postać w ramach projektu psychologicznego. Z tym projektem udał się on bezpośrednio do Marvela, gdzie Thanos uległ niewielkim przemianom (m.in. stał się większy i bardziej umięśniony). Inspiracją był Darkseid, czyli postać z uniwersum DC Comics. W ten sposób nowa postać wylądowała pierwszy raz w komiksie związanym z postacią Iron Mana w 1973 roku. Jeśli z kolei mowa o powstaniu Thanosa w świecie Marvel Comics, to urodził się on pośród Przedwiecznych – rasy żyjącej na jednym z księżyców Saturna. Z powodu deformacji nie przypominał jednak przedstawiciela swojej rasy. Był traktowany jako odmieniec, co ukształtowało jego nienawiść do wszechświata. Po nieudanej próbie obalenia ojca rozpoczął podróż po galaktyce. Po dłuższym czasie wzmocnił swoją moc modyfikacjami genetycznymi, zaczął zbierać armię i ogłosił się władcą Tytana. 

Thanos i jego rękawica

Tak zwana rękawica nieskończoności to główny obiekt, wraz z kamieniami nieskończoności, pożądania Thanosa. To właśnie z jej pomocą po skompletowaniu wszystkich sześciu klejnotów mógł on uzyskać nieograniczoną moc i tym samym zaimponować Śmierci, w której był zakochany. Z pomocą rękawicy możliwe było zniszczenie całego wszechświata albo nawet stworzenie nowej rzeczywistości. Jego cel jest jednak inny i w przedostatnim filmie unicestwia dokładnie połowę istnień. W ten sposób dopina swego i pokonuje superbohaterów Avengers.

Jak Thanos został pokonany?

Kilka tygodni po unicestwieniu połowy istnień we wszechświecie, Thanos, by oprzeć się pokusie władzy i ostatecznie przypieczętować swój sukces, niszczy kamienie nieskończoności, wiedząc, że staną się one celem dla pozostałych przy życiu Avengers. Używa do tego ich samych, używając ich energii przeciwko sobie. Z tego powodu zostaje ciężko ranny i nie jest w stanie obronić się przed Avengersami, którzy dwa dni po tym wydarzeniu przybywają na Tytana w celu odzyskania klejnotów. Tych jednak nie ma, więc odzyskują jedynie rękawicę nieskończoności i zabijają Thanosa. Nie jest to jednak jego ostatnie pojawienie się. Wędrówki w czasie w celu przywrócenia istnień sprawiają bowiem, że do teraźniejszości przenosi się Thanos z przeszłości i dochodzi do wielkiej bitwy pomiędzy superbohaterami a głównym antagonistą. Temu udaje się obezwładnić superbohaterów i odzyskać rękawicę, jednak Stark zabiera mu kamienie i używa ich do dezintegracji przeciwnika, poświęcając tym samym swoje życie.