Wnętrze w stylu loftowym- jak je urządzić razem z aplikacją?

Stylistyka loftowa to inspiracje płynące z amerykańskich rozwiązań, gdzie w pewnym momencie zaczęto adaptować stare budynki produkcyjne, hale oraz strychy pod pomieszczenia mieszkalne. Tym samym wykreowany został oryginalny i bardzo charakterystyczny styl, którego podstawą jest zestawienie na jednej przestrzeni trzech podstawowych materiałów: szkła, metalu oraz drewna. Styl industrialny czy loftowy dość dobrze przyjął się również w Polsce. Coraz częściej po niego sięgamy chcąc stworzyć coś innego, oryginalnego, a dodatkowo- bardzo stylowego. Takie wnętrza pomimo tego, że zazwyczaj powinien w nich panować minimalizm, mogą być naprawdę bardzo przytulne.

Zaczynamy od przygotowania ścian i podłóg

Aby podkreślić surowy charakter wnętrza loftowego, możemy zdecydować się na podłogę będącą imitacją surowego betonu. Jeśli jednak wolimy coś bardziej przytulnego- odpowiednia będzie też piękna, naturalna, drewniana podłoga, która jest jednocześnie ciepła i przyjemna w dotyku. Kolorystyka ścian powinna być raczej stonowana, możemy wykorzystać program do malowania ścian, który pomoże nam wyobrazić sobie, jak będzie się wybrany przez nas kolor prezentował na ścianie. Różnego rodzaju aplikacje do malowania ścian mogą więc znacznie ułatwić nam życie. Bardzo często na jednej ze ścian, tej najbardziej reprezentacyjnej umieszcza się jakiś element dekoracyjny- naturalny kamień, cegłę czy beton strukturalny, który stworzy we wnętrzu wspaniały klimat.

Stylowe dodatki

Poprzez odpowiednie dodatki i dekoracje można zbudować oryginalny, loftowy wygląd pokoju dziennego. Mogą to być różnego rodzaju przedmioty retro, ale jest tu też miejsce na zieleń, a więc na rośliny. Urządzając wnętrze w stylu loftowym postarajmy się o to, aby była to jak najbardziej przestronna przestrzeń. Oryginalne wnętrza loftowe bardzo często były lokowane w starych pomieszczeniach pofabrycznych czy w starych halach przemysłowych, gdzie tej przestrzeni nie brakowało- nie było tutaj żadnych ścian działowych, a sufity były wysokie. Nawet jeśli nie mamy aż tak pokaźnego metrażu w ramach naszego salonu- postarajmy się dodać mu przestronności rezygnując z jak największej ilości ścian działowych, a także wybierając jasną kolorystykę ścian. Meble również nie powinny być zbyt przytłaczające, na pewno nie może to być cała meblościanka, a raczej proste i minimalistyczne meble systemowe. Ze względu na to, że w stylistyce loftowej doskonale wypada szkło- można postawić na przeszklone witryny, które jednocześnie są lekkie i sprawiają, że kompozycja nie jest nadmiernie przeładowana.

Puszysty dywan oraz miękki koc- na takie elementy zawsze powinno znaleźć się miejsce w każdym wnętrzu. Powinniśmy natomiast zrezygnować z zasłon i firan na rzecz prostych i minimalistycznych rolet. Ogromne znaczenie we wnętrzu loftowym ma też oświetlenie. Czarne, metalowe lampy lub lampy w kolorze miedzianym doskonale wpiszą się w tę stylistykę. Bardzo charakterystyczne są też lampy z żarówkami edisona- duże, z efektownym żarnikiem.

Opracowane przez: www.dom-art.pl